RYS HISTORYCZNY PARAFII W GÓRZE WŁODOWSKIEJ
Na krótko przed II wojną światową staraniem ks. Aleksandra Witczaka,proboszcza we Włodowicach i jego wikariusza ks. Zygmunta Całusińskiego przebudowano remizę strażacką w Górze Włodowskiej - na KAPLICĘ. W czasie okupacji hitlerowskiej granica państwowa (między III Rzeszą a Generalną Gubernią ) oddzieliła Górę Włodowską od parafii macierzystej we Włodowicach. Mieszkający w Górze W. ks. Marcin Łochocki odprawiał właśnie w tamtejszej kaplicy codzienną Mszę św. i nabożeństwa okresowe. Po zakończeniu wojny w 1945 r. mieszkańcy Góry Włodowskiej nie mieli w każdą niedzielę Mszy św.,ponieważ duszpasterze włodowiccy obsługiwali oprócz kościoła parafialnego we Włodowicach także kaplice w Kotowicach,Rudnikach i Zdowie. Po utworzeniu parafii samodzielnej w Kotowicach, Msze św. w Górze Włodowskiej odprawiane były już częściej w ciągu miesiąca przez włodowskich księży. Gdy we Włodowicach objął probostwo ks. Andrzej Zachuta rozpoczęto sprawowanie Mszy św. nie tylko w każdą niedzielę, ale także we wtorki i czwartki oraz pierwsze piątki miesiąca.
W 1981 r. staraniem ks. prob. Andrzeja Zachuty na działce podarowanej przez Jana i Stanisławę Opałko rozpoczęto budować tzw. Pawilon Katechetyczny,łacznie z kaplicą mszalną. Wybudowano wtedy fundamenty i część murów (patrz zdjęcia archiw.)cPo zmianie proboszcza we Włodowicach w 1983 r. budową naszego koscioła zajmowali sie kolejni wikariusze księdza Józefa Dziurskiego(1984-1991) i po trzech latach prace budowlane wstrzymano. Posłany do kontynuacji budowy i tworzenia parafii w 1986 r.ks. Marek Rosa następnego roku(1987) przeszedł na inną placówkę. 4 października 1987 r. biskup Stanisław Nowak utworzył w Górze Włodowskiej samodzielne duszpasterstwo a na samodzielnego duszpasterza tej placówki wyznaczył ks. Ryszarda Marciniaka ,który od razu zamieszkał w wynajętym domu na ul. Poprzecznej czyli na tzw. Betlejemce. Od 4 października 1987 r. wraz z przyjściem duszpasterskim ks. Ryszarda Marciniaka zaczęło tu funkcjonować samodzielne duszpasterstwo zwane też inaczej wikariatem terenowym. Duszpasterstwo to było jeszcze częściowo zależne (np.w kwestii prowadzenia ksiąg metrykalnych lub użyczania kościoła Włodowickiego dla chrztów ślubów i pogrzebów) od parafii macierzystej czyli Włodowic.
W 1988 r. wznowiono budowę światyni.
W dniu 27 lutego 1989 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak podjął formalną decyzję o utworzeniu pełnoprawnej parafii w Górze Włodowskiej. Decyzja wydana w tym dniu weszła w życie miesiąc później czyli 26 marca 1989 r. Projekt kościoła z plebanią wykonali na bazie poprzedniego mgr inż. arch.Jerzy Lech z Gliwic oraz konstruktor - Jan Morawiec z Gliwic. Prace szybko ruszyły naprzód. 15 października 1989 r. wbudowano kamień węgielny w kościele. W następnych latach w części plebanijnej zamieszkał proboszcz a wiosną 1993 r. część sakralną ukończono w stanie surowym poświęcając mury 10 czerwca w Boże Ciało, wprowadzając Najświętszy Sakrament,sprawując liturgię.Poświecenia tego dokonał arcybiskup Stanisław Nowak. Przez kolejnych 6 lat ks.kan. Ryszard Marciniak prowadził prace remontowo wykończeniowe świątyni (m.in. tabernakulum, ogrzewanie podłogowe, ołtarz, posadzka,ławki ,wieża...) Zwieńczeniem dostojnym wszystkich tych prac była uroczysta konsekracja (namaszczenie olejami) świątyni przez abpa Stanislawa Nowaka dokonana w niedzielę dn. 26 września 1999 r.
Kolejnymi proboszczami, którzy pełnili tutaj posługę pasterską oraz prowadzili prace wykończeniowo-konserwatorskie byli:
Ks. Dariusz Zając - w latach 2002-2010
Ks. Józef Ogorzały - w latach 2010-2013
Ks. Roman Dziembowski - w latach 2013 - aż do chwili obecnej
Z parafii naszej pochodzą trzy powołania;
śp. Ks. pułkownik Jan Merta - salezjanin
śp. S. Monika (Anna) Myga - zgrom. SS. M.Bożej Miłosierdzia
S. Dobromiła (Teresa) Kurek - zgrom. SS. Kanoniczek Ducha Św.
Parafię erygował biskup Stanisław Nowak 26.03.1989 r. wyłączając jej terytorium z parafii we Włodowicach. Miejscem kultu w Górze Włodowskiej była pierwotnie kaplica zaadaptowana z remizy strażackiej na krótko przed II wojną światową przez ks. Aleksandra Witczaka, proboszcza macierzystej parafii. W czasie okupacji hitlerowskiej granica państwowa oddzieliła Górę Włodowską od Włodowic. Mieszkający w Górze Włodowskiej ks. Marcin Łochocki odprawiał w tamtejszej kaplicy codzienną Mszę św. i nabożeństwa okresowe. Po 1945 r. duszpasterze włodowiccy, obsługujący także inne kaplice mszalne na terenie parafii, sprawowali w Górze Włodowskiej nabożeństwo sporadycznie, a od II poł. lat 70-ych XX w. systematycznie (w każdą niedzielę, ale także we wtorki i czwartki oraz pierwsze piątki miesiąca). W 1981 r. staraniem ks. Andrzeja Zachuty, na podarowanej działce rozpoczęto stawiać obiekt katechetyczno-sakralny. Po 1983 r. budową zajmowali się kolejni wikariusze. Dla uskutecznienia budowy samodzielne duszpasterstwo ustanowił tu 05.10.1987 r. biskup S. Nowak. Dzieło wznoszenia kościoła wraz z częścią duszpastersko-mieszkalną według znowelizowanego projektu arch. Jerzego Lecha i konstruktora Jana Morawca doprowadził do końca pierwszy proboszcz – ks. Ryszard Marciniak. Aktu poświęcenia kościoła dokonał arcybiskup S. Nowak rytem zwykłym 10.06.1993 r., a uroczystym (konsekrował) 26.09.1999 r.
DOTYCHCZASOWI PROBOSZCZOWIE:
ks. Ryszard Marciniak (1987-2002)
ks. Dariusz Grzegorz Zając (2002- 2010)
ks. Józef Addam Ogorzały (2010 – 2013)
ks. Roman Dziembowski (2013 - )